Petra Bučková z Ordinace v růžové zahradě 2 zdravotním klaunem. Co ji na této profesi nejvíce naplňovalo?
Foto: Pavel Gwužď / Nextfoto

Petra Bučková z Ordinace v růžové zahradě 2 zdravotním klaunem. Co ji na této profesi nejvíce naplňovalo?

Půl roku ztvárňovala dospělejší verzi Nadi Mázlové v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Ač by věkově mohla být Petru Rychlému (MUDr. Čestmírovi Mázlovi) spíše partnerkou, zahrála si jeho dceru. Možná proto, že i ona sama se cítí, co by čtyřicátnice, jako by měla duši pětiletého kluka. A nejen malým dětem ale i seniorům přinášela dvanáct let radost v převleku zdravotního klauna.


Seznámení s Petrou

Petra Bučková je neuvěřitelně talentovaná a energická osoba. Svůj pracovní čas dělí na spoustu malých dílků. Hraje v divadle, seriálech a točí filmy. A to ne jen tak nějaké. Díky svému rozsáhlému jazykovému nadání má možnost točit v zahraničních produkcích po boku takových hvězd jakou je třeba Orlando Bloom. Ovládá angličtinu, němčinu i francouzštinu. V soukromí nejvíce mluví německy, protože jejím přítelem je rakouský iluzionista Thomas. Jejich několikaletý vztah funguje skvěle i na dálku. Petra sice před časem uvažovala o přestěhování se do Rakouska, ale nakonec se s partnerem shodli, že by byla nešťastná, protože by přišla o svou milovanou práci. Není to jen komerční herectví, které tuto herečku s vášní pro nekonvenční postavy, naplňuje. Jednou dobou to byla i profese zdravotního klauna.

MUDr. Renée Rentgenová nebo něžná dívka z první republiky Vojtěška

K práci zdravotního klauna ji přivedlo vyprávění její tehdejší spolužačky z JAMU. Cestovala mezi několika nemocnicemi a návštěvám na dětské onkologii či geriatrii věnovala významný čas ve svém, i tak nabitém pracovním itineráři. Musela se podrobit důkladné a dlouhodobé přípravě pod vedením uměleckého šéfa i psychologů, jezdila na semináře k zahraničním kolegům, se kterými si vyměňovala své poznatky a zkušenosti. 

V nemocnicích se převlékala do kostýmu lékařky Renée Rentgenové a společně se svým kolegou předváděli své klauniády dětským pacientům, kteří byli vždy v úžasu, co se to okolo nic zrovna děje. Na geriatrii pro změnu vystupovala v roli něžné dívky z první republiky Vojtěšky. 

Jako klaunka pro děti v polní nemocnici se kdysi přihlásila do týmu mise Lékařů bez hranic. 

Co pro Petru tato profese znamenala, prozradila v rozhovoru, který ještě jako aktivní zdravotní klaun, poskytla webu Nekultura.cz.

„Čím déle pracuji jako klaun, tím víc pracuji na sobě a na svém přístupu k životu. Není to lehká práce, nějaká rutina, je to spíš opak rutiny. Neustále se vše mění. Využívám a snažím se rozvíjet svoje schopnosti a často vidím výsledek – úsměv – hned, což mě povzbuzuje. Nebo nejen úsměv, ale i údiv, žasnutí, vše, co obsahuje život. Velmi mi vyhovuje pracovat v sociálním prostředí, překonávat a proměňovat složité situace. Učit se i z nezdarů. Práce zdravotního klauna je o lidech, o dětech i personálu v nemocnici, o klientech na geriatrii, ale i o velké spoustě výjimečných lidí, které jsem díky ní poznala – a to jsou mí spolupracovníci a kolegové. Je to krásná a dobrá práce.”

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Celebrity

Jaroslava Obermaierová z Ulice: Proč se tenkrát rozhodla vstoupit do strany?

Jaroslava Obermaierová z Ulice: Proč se tenkrát rozhodla vstoupit do strany?

Její rodiče se rozvedli, když byla malá a o tatínka nadobro přišla, když jí bylo devět let. Zemřel na infarkt ve dvaačtyřiceti letech. Neměla tedy šanci ho blíže poznat. Jen si pamatuje, že jí maminka vyprávěla, že to byl velký fešák a lidé si ho na ulici dokonce pletli s Karel Högerem. Vyrůstala tedy v ženské společnosti maminky a babičky. Což se do jisté míry odrazilo v jejích dospělém životě. Syna vychovala víceméně sama a nikdy vlastně od nikoho ani pomoc nepotřebovala.

Rodinná dynastie Rychlých: Potkali se v Ordinaci v růžové zahradě i v Modrém kódu

Rodinná dynastie Rychlých: Potkali se v Ordinaci v růžové zahradě i v Modrém kódu

V umělecké sféře naleznete spoustu osobností propojených mezi sebou nějakým krevním poutem. Málo už je jich ale takových, že by pocházely přímo z jedné rodiny a účinkovaly ve stejných projektech, nebo se v nich dokonce setkávaly jako členové jedné domácnosti. Takovým ukázkovým příkladem je klan Rychlých. Hrají v divadle, televizi, moderují i dabují. A kdo je kým?

Proč Taylor Lautner málem přišel o roli Jacoba ve Stmívání aneb co jste nevěděli o tomto fešákovi

Proč Taylor Lautner málem přišel o roli Jacoba ve Stmívání aneb co jste nevěděli o tomto fešákovi

Díky roli vlkodlaka v pětidílné filmové sérii The Twilight Saga si Taylor Lautner získal srdce mladých dam po celém světě. Letos oslavil 29. narozeniny a jeho zlatá éra již zřejmě pominula.

Oscar 2021: Přinášíme přehled nominací pro letošní ročník nejprestižnějšího filmového ocenění

Oscar 2021: Přinášíme přehled nominací pro letošní ročník nejprestižnějšího filmového ocenění

Vyhrát Oscara je pro každého filmaře nejspíše nejdůležitějším cílem. Každý herec sní o tom držet tuto zlatou sošku ve vlastních rukách, každý režisér touží o tom natočit nejlepší film. I během pandemie mají někteří vyvolení šanci na vítězství. Toto jsou nominace v nejdůležitějších kategoriích.

Největší smolař z Teorie velkého třesku: Tohle jste o Stuartovi netušili

Největší smolař z Teorie velkého třesku: Tohle jste o Stuartovi netušili

Stuart Bloom je majitelem obchodu s komiksy v seriálu „Teorie velkého třesku“. Z vedlejší postavy se vypracoval do hlavní role, a tak jsme se mohli o něm dozvědět o hodně víc věcí, než jsme ze začátku čekali. V průběhu let se Stuart rozrostl z plachého a rezervovaného obchodníka na právoplatného člena skupiny.


Další články z rubriky Celebrity