„Misery nechce zemřít” podle skutečné události. Kým se nechal Stephen King inspirovat

„Misery nechce zemřít” podle skutečné události. Kým se nechal Stephen King inspirovat
„Misery nechce zemřít” podle skutečné události. Kým se nechal Stephen King inspirovat Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com
Kathy Bates v roli Annie Wilkes je i třicet let po premiéře zlým snem mnoha z nás. Film postavený čistě na hereckých výkonech je jeden z nejvíce znepokojivých thrillerů vůbec. Co vedlo Kinga k vytvoření postavy šílené fanynky známého spisovatele?

Paul Sheldon (James Caan) zrovna dokončil poslední díl knižní série o hrdince Misery, když havaruje ve sněhové vánici. Ne náhodou ho najde jeho samozvaná „fanynka číslo jedna” Annie Wilkes. Z bezvědomí se probudí u ní doma, zraněný a neschopný pohybu. Annie se o něho dobře stará, ovšem ve chvíli, kdy se dozví o smrti své oblíbené hrdinky, začne horor. Bezbraného Shledona vězní ve svém domě a donutí ho poslední novelu přepsat. 

Příběh s sebou nese hned několik zvláštností, které pramení z životní fáze, ve které se King při psaní zrovna nacházel. Tehdy byl závislý na alkoholu a kokainu, kniha Misery měla sloužit jako jeho terapie. Právě do postavy šílené Annie promítl svého největšího démona - závislost. Stejně jako drogy a alkohol, ani Annie nechtěla svého idola opustit. 

V chvíli, kdy se ukáže, že jeho trýznitelka byla zdravotní sestrou a během své kariéry zavraždila několik novorozenců, začne její postava odkazovat na Genene Jones. Když v roce 1981 začala v neobvyklé míře umírat novorozeňata v jedné z Texaských nemocnic, nikdo nevěřil, že by pachatelkou mohla být tak vysoce uznávaná zdravotní sestra. Přesto byla donucena přestoupit na jinou kliniku. Z počátku se zde objevovaly pouze drobné dýchací problémy u některých dětí, brzy ale došlo k první smrti. Vedení si spojilo události na bývalé klinice s Genene Jonesovou a pojalo podezření. Byla usvědčena z podávání silných drog, které dětem způsobovaly záchvaty a selhávání orgánů. King psal román v obodobí, kdy byl případ velmi aktuální, jeho inspirace je tak více než zjevná.