Hvězda prvorepublikových filmů Hugo Haas: Jak se z obdivovaného herce stal uprchlík?
Krutá rána
Jen dva týdny před tím, než Němci obsadili Československo, se Hugo Haas musel smířit s vyhazovem z pražského Národního divadla. Byla to pro něj krutá rána, jeho žena v tu dobu ležela v nemocnici po těžkém porodu syna a slavný režisér a herec si nechtěl připustit, že pro něj v rodné zemi začíná být nebezpečno. Po březnové okupaci si ale postupně začal uvědomovat, že situace je vážná, gestapo začínalo odvádět Židy z domovů, a nakonec i Hugo Haas přiznal, že v jednu dobu spával oblečený a čekal, kdy si přijdou i pro něj.
Odjezd do Francie a začátek nového života
Herec se nakonec rozhodnul utéci zavčasu i se svou ženou z Československa pryč. V dubnu 1939 si sbalili kufry a odjeli do Francie, s těžkým srdcem ale doma museli nechat svého malého, jen několik týdnů starého synka, který měl žloutenku. Chlapce si u sebe nechal hercův bratr s manželkou.
Ani ve Francii ale Haasovi nemohli pobýt dlouho, protože Hitlerovi vojáci v květnu roku 1940 vtrhli i tam. Jejich útěk tak začal nanovo. Manželé nakonec zakotvili až za velikou louží v americkém New Yorku.
V Americe se ujal, nakonec se však vrátil do Evropy
I když začátky v Americe nebyly snadné, oba manžele trápil stesk po synovi a museli se také umět přizpůsobit novému životu, Hugo Haas se nakonec uchytil a začal konečně i vykonávat znovu svou profesi a poměrně se mu dařilo.
V roce 1946, když válka skončila, se pak manželé shledali konečně i se svým synem Ivanem, kterého přivezla do Ameriky manželka Hugova bratra Pavla, Soňa. Zpočátku to ale bylo dost drsné shledání, malý Ivan totiž za svou matku považoval tetu Soňu, ta mu o rodičích pravdu dosud neřekla, protože měla strach vzhledem k probíhající válce.
Hugo Haas se na sklonku svého života přestěhoval zpět do Evropy, nikoliv však do rodného Československa, ale do Vídně. Zde také zemřel 1. prosince roku 1968.
Zdroj: