Aladin (2019): Islámská rada vidí v Disneyho pohádce rasismus a islamofobii
71%
Foto: www.shutterstock.com

Aladin (2019): Islámská rada vidí v Disneyho pohádce rasismus a islamofobii

Aladin (2019): Islámská rada vidí v Disneyho pohádce rasismus a islamofobii Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Magický svět Orientu, jak ho známe z příběhů Tisíce a jedné noci, převedl režisér Guy Ritchie na filmové plátno zcela novým způsobem. Po kritice animovaného Aladina z roku 1992 se snažil být citlivější k arabské kultuře, aby její příslušníky neurazil. Povedlo se mu to jen do určité míry.


Zástupci Disneyho dnes uznávají, že původní Aladin vycházel z tehdejší zjednodušené představy západního člověka o muslimských zemích. Možná se přímo nevěřilo na létající koberce, nicméně zaběhnutý myšlenkový stereotyp zahrnoval harémy plné polonahých tanečnic a usekané ruce za sebemenší krádež. V úvodní písni Aladina z roku 2002 se zpívalo: "Kde ti uříznou ucho jen proto, že se jim nelíbí tvoje tvář, je to barbarské, ale jsi doma." 

Takový text už by si v roce 2019 nikdo nedovolil. Určitě ne Guy Ritchie, který během vývoje filmu dokonce s muslimy spolupracoval a ptal se jich na názor.

Rada pro Americko-islámské Vztahy přesto vydala negativní prohlášení, ve kterém žádá recenzenty a kritiky, aby uznali, že "mýtus o Aladinovi má kořeny v rasismu a islamofobii a nový film zachovává rasové a náboženské stereotypy". 

Autorům dopisu se nelíbí už fakt, že slavný příběh o Džinovi je vůbec spojován s arabským světem. Jeho původ je totiž ve skutečnosti nejasný: poprvé ho západním čtenářům představil v 18. století francouzský spisovatel Antoine Galland, jenž ho údajně slyšel od jednoho syrského vypravěče. Zdroj ale nikdy nebylo možné ověřit, a tak zůstává otázkou, zda si Galland Aladina zcela nevymyslel.

Na druhé straně se však ozývá i řada muslimů, kteří Ritchieho muzikál naopak oceňují. "Když jsem viděla prvního Aladina, bylo mi třináct a žila jsem v muslimské komunitě v Montrealu," vzpomíná hollywoodská právnička a scenáristka MK Ansari. "Jako dětem nám bylo jedno, že v té pohádce někomu sekají prsty, princezny jsou oblečené spíš jako prostitutky a svátek tu muslimové slaví v neděli, a ne v pátek. Stejně se nás na názor nikdo neptal. Dneska je to jinak a je úžasné, jak filmoví tvůrci změnili přístup a opravdu se snaží ty stereotypy už neopakovat. A že tu něco sem tam hapruje... je to snad fikce, ne?" dodává moudře Ansari.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Muzikály


Novinky



Fajntip.cz





Muzikály