Koronavirus - co byste měli vědět

Současná situace v EU koronaviru - část čtvrtá

Koronavirus - co byste měli vědět Další fotografie v galerii >

Kolik lidí je nakaženo? Kdy to celé skončí? Jak dlouho to bude ještě trvat?


V prvních třech dílech jsme mluvili o šíření Koronaviru, jeho původu, jak se mu bránit a jakým způsobem se šíří.
Celé články si můžete přečíst na těchto odkazech:
1. ČÁST CO JE KORONAVIRUS A ODKUD POCHÁZÍ 
2. ČÁST JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY KORONAVIRU
3. ČÁST JAK SE CHRÁNIT PŘED KORONAVIREM


Koronavirus


 

ČTVRTÁ ČÁST - JAKÁ JE SITUACE KORONAVIRU V EU

1. Jak je Evropa připravena na COVID-19 a co dělá EU?
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je v souvislosti s hodnocením tohoto ohniska v neustálém kontaktu s Evropskou komisí a Světovou zdravotnickou organizací. S cílem informovat Evropskou komisi a orgány veřejného zdraví v členských státech o probíhající situaci zveřejňuje ECDC denní souhrny a průběžně vyhodnocuje riziko pro občany EU. ECDC a WHO vypracovaly technické pokyny na podporu členských států EU v jejich reakci. Evropská komise zajišťuje koordinaci činností v oblasti řízení rizik na úrovni EU.

2. Jsem vystaven riziku nákazy COVID-19 v EU?
Toto ohnisko se rychle vyvíjí a hodnocení rizik se podle toho mění. ECDC průběžně vyhodnocuje riziko pro občany EU a nejnovější informace najdete v denně aktualizovaném hodnocení rizika ECDC.

3. Kolik lidí bylo nakaženo v EU / EHP?
Nejnovější dostupné informace naleznete v denní aktualizaci situace ECDC. Vzhledem k rozsáhlému pohybu lidí a skutečnosti, že se virus přenáší z člověka na člověka, se v Evropě očekávají další případy.

4. Jak dlouho bude toto ohnisko trvat?
Bohužel není možné předpovědět, jak dlouho bude ohnisko trvat a jak se bude epidemie rozvíjet. Jednáme s novým virem, a proto zůstává mnoho nejistoty. Například není známo, zda se přenos v EU / EHP během léta na severní polokouli přirozeně sníží, jak je pozorováno u sezónní chřipky.

5. Měli by být školy a denní centra uzavřeny?
Důkazy, které máme k dnešnímu dni, ukazují, že COVID-19 neovlivňuje děti téměř stejně jako u dospělých. Rozsah, ve kterém děti hrají roli v přenosu viru, je však stále neznámý. Kvůli této nejistotě je obzvláště důležité povzbudit děti, aby si důkladně umývaly ruce, aby se snížilo možné riziko, že by se nakazily samy, a poté by se virus přenesl. Pokud děti onemocní, měly by být doma přísně izolovány.

V závislosti na místních podmínkách se mohou místní úřady rozhodnout dočasně zavřít školy a školky, aby se snížil přenos. Kdekoli se to stane, je důležité, aby byli rodiče a pečovatelé podporováni, například jejich zaměstnavateli, aby mohli zůstat doma a starat se o své děti.

Autor: Redakce KinoTip
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy