Průběh a příznaky koronaviru
Foto: shuttestock / CKA

Průběh a příznaky koronaviru

Jaký byl průběh epidemie koronaviru v České Republice a jak poznáte jeho příznaky?


Pandemie virové epidemie koronaviru COVID-19, která je způsobena koronavirem SARS-CoV-2 (dříve označovaným 2019-nCoV), vypukla v prosinci roku 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně. Prvotní skupina nakažených lidí jevila známky zápalu plic bez dalších příznaků. Virus se může přenášet z člověka na člověka a jeho rychlost šíření (míra infekce) eskalovala v polovině ledna 2020, kdy byly oznámeny první případy nakažených mimo pevninu Číny. Potvrzené případy nakažených jsou hlášeny ve 130 zemích na všech kontinentech světa kromě Antarktidy. Inkubační doba (doba od nakažení do propuknutí nemoci) se pohybuje mezi 2 až 14 dny a i během ní je nemoc infekční. Základními symptomy jsou:

  • horečka
  • kašel a dušnost
  • bolesti svalů
  • malátnost
  • únava

Koronavirus


 

Následky onemocnění mohou být i smrtící.

První člověk nakažený koronavirem zemřel dne 9. ledna 2020 v Číně. Ke dni 14. března 2020 se virus rozšířil do 130 zemí světa, na následky onemocnění zemřelo 5 395 osob a nakazilo se jich 143 680 z toho bylo 70 920 vyléčeno.

Dne 7. ledna se čínským vědcům podařilo izolovat nový kmen koronaviru, nazvaný 2019-nCoV (později přejmenován na SARS-CoV-2). 12. ledna přijalo WHO výsledky genového sekvenování koronaviru a umožnilo tak laboratořím po celém světě vytvořit specifické PCR testy na jeho diagnostiku. Po úspěšném vytvoření PCR testu na diagnostiku infekce bylo z původní wuchanské skupiny postupně potvrzeno 41 osob s koronavirem. Dvě třetiny z nich byly nějakým způsobem spojeny s velkoobchodním trhem s mořskými plody Chua-nan. Nový virus je sedmým členem rodiny koronavirů a může se přenést na člověka. Pomocí genového sekvenování bylo zjištěno, že je podobný nejméně ze 75–80% koronaviru SARS-CoV a z více jak 85% netopýřím koronavirům. Zdali je virus stejné virulence a smrtnosti jako SARS, není zatím známo, je ale velmi pravděpodobné že hodnoty budou podobné.

Dne 30. ledna 2020 byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen globální stav zdravotní nouze (PHIEC), šestý v pořadí od roku 2009, kdy byl poprvé vyhlášen kvůli mexické prasečí chřipce.

Výskyt koronaviru SARS-CoV-2 byl potvrzen již ve všech zemích Evropy kromě Černé Hory a Kosova.

Dne 11. března 2020 byla Světovou zdravotnickou organizací tato epidemie prohlášena za pandemii.

Čerpáno ze zdroje Wipikedia

Autor: Redakce KinoTip
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy