Koronavirus - co byste měli vědět

Preventivní opatření koronaviru - část pátá

Koronavirus - co byste měli vědět Další fotografie v galerii >

Jaké jsou rizika infekce? Jaké jsou preventivní opatření? Mohu cestovat?


Tento článek je již pátý díl v pořadí, kde se zabýváme problematikou koronviru.
V předešlých třech tématech jsem psala o šíření Koronaviru, jeho původu, jak se mu bránit, jakým způsobem se šíří a jak se před ním chránit.
Celé články si můžete přečíst na těchto odkazech:
1. ČÁST CO JE KORONAVIRUS A ODKUD POCHÁZÍ 
2. ČÁST JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY KORONAVIRU
3. ČÁST JAK SE CHRÁNIT PŘED KORONAVIREM
4. ČÁST SOUČASNÁ SITUACE V EU KORONAVIRU


Koronavirus


 

PÁTÁ ČÁST - CESTOVÁNÍ A PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ

1. Jaká preventivní opatření mám podniknout, pokud navštěvuji oblast lokálního nebo komunitního přenosu?
Cestující, kteří navštíví místní nebo místní přenos COVID-19, by měli dodržovat přísná hygienická opatření, pravidelně si umývat ruce mýdlem a vodou a / nebo používat dezinfekční prostředky na ruce na bázi alkoholu. Je třeba se vyvarovat kontaktu s nemytými rukama na obličej. Cestující by se měli vyvarovat kontaktu s nemocnými osobami, zejména s dýchacími příznaky a horečkou. Je třeba zdůraznit, že starší lidé a osoby se základním zdravotním stavem by měla tato preventivní opatření brát velmi vážně.

2. Co když jsem nedávno byl v oblasti lokálního nebo komunitního přenosu?
Cestující, kteří se vracejí z místního nebo komunitního přenosu, by měli sledovat své zdraví po dobu 14 dnů. Lidé se symptomy by se měli nejdříve obrátit na svého zdravotnického odborníka telefonicky a před osobním lékařským vyšetřením uvést jejich expozici a cestovní historii. Symptomatičtí lidé by se měli vyhýbat kontaktu s ostatními, dokud nedostanou radu od zdravotnického specialisty.

3. Jaká je rizika infekce při cestování letadlem?
Pokud se zjistí, že případ COVID-19 byl v letadle, budou ostatní zdravotníci, kteří byli ohroženi (podle toho, jak blízko byli sedícímu infikovanému cestujícímu) kontaktováni orgány veřejného zdraví. Máte-li dotazy týkající se letu, který jste provedli, požádejte o radu místní zdravotní úřad. Riziko infekce v letadle nelze vyloučit, ale v současnosti je pro jednotlivého cestovatele považováno za nízké. Riziko infekce na letišti je podobné riziku jakéhokoli jiného místa, kde se shromažďuje mnoho lidí.

4. Proč nejsou lidé na letišti kontrolováni na COVID-19, když přicházejí z oblastí místního nebo komunitního přenosu?
Existují důkazy, že kontrola osob na letišti (známá jako vstupní kontrola) není v prevenci šíření viru příliš účinná, zejména pokud lidé nemají příznaky. Obecně se považuje za užitečnější poskytnout těm, kteří přijíždějí na letiště, jasné informace vysvětlující, co dělat, pokud se u nich objeví příznaky po příletu.

5. Kde se mohu dozvědět více?
Každá země EU / EHP může cestujícím poskytovat konkrétní rady do oblastí s místním nebo komunitním přenosem COVID-19. Poraďte se se svým místním zdravotním úřadem nebo ministerstvem zahraničních věcí a požádejte o radu přizpůsobenou pro obyvatele ve vašem prostředí. 

Autor: Redakce KinoTip
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy