Kryštof Hádek trénuje na starých dřevěných lyžích, aby v novém filmu vzkřísil skutečný příběh prvních českých lyžařů

Kryštof Hádek trénuje na starých dřevěných lyžích, aby v novém filmu vzkřísil skutečný příběh prvních českých lyžařů
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Už je to více než sto let, kdy zahynuli na krkonošských hřebenech. Ale co se tehdy nedaleko Labské boudy opravdu stalo? Nemělo tohle drama více než dva hrdiny? Odpovědi hledají tvůrci nového filmu Poslední závod.

Tvůrci filmu Poslední závod se rozhodli natočit příběh Hanče, Vrbaty a také Emericha Ratha, příběh odvahy, přátelství a pevného charakteru tak, jak se skutečně udál.

Drama Poslední závod vzniká v produkční společnosti Punk Film, v režii Tomáše Hodana, který je zároveň autorem námětu a scénáře. Natáčet by se mělo v únoru a březnu na autentických místech v Krkonoších, premiéra je plánovaná na 24. 2. 2022. V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, který už trénuje na starých dřevěných lyžích a otužuje se, aby náročné natáčení zvládl. Další postavy historického příběhu ztvární Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Eva Josefíková, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek a Pavla Beretová.

„Po sto let byl příběh Hanče a Vrbaty překrucován, aby vyhovoval momentální společenské a politické situaci. Postava sportovce Emericha Ratha byla zcela vymazána. Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal.“ říkají tvůrci filmu Poslední závod.

Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci se vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát….

Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.