Jaké jsou příznaky koronaviru
Foto: shutterstock

Jaké jsou příznaky koronaviru

Jaké jsou příznaky koronaviru Další fotografie v galerii >
Foto: shutterstock

Jaké jsou první příznaky koronaviru? Jak poznám, kdy se mám otestovat? Vše se vám pokusím zodpovědět.


V první části jsme se zabývali tématikou původu a šíření koronaviru. Článek si můžete přečíst zde 1. ČÁST - CO JE KORONAVIRUS A ODKUD POCHÁZÍ.

Jak jsem již říkala, koronavirus se šíří nekontrolovatelně, lidé začínají panikařit a je tu řada nezodpovězených dotazů, které se vám pokusím v tom článku vysvětlit.


Koronavirus


 

DRUHÁ ČÁST - ZDRAVOTNÍ INFORMACE       

1. Jaké jsou příznaky infekce COVID-19
Virus může způsobit mírné příznaky podobné chřipce, jako například:

  • horečka
  • kašel
  • potíže s dýcháním
  • bolest svalů
  • únava
  • ztráta chuti a čichu

V závažnějších případech se rozvine těžká pneumonie, syndrom akutní dechové tísně, sepse a septický šok, který může vést k úmrtí. 

Není však nutností, aby se u nakaženého projevily všechny symptomy. Jak potvrzuje Světová zdravotnická organizace i Česká hygienická stanice, mnoho nakažených vykazovalo pouze některé příznaky a také v různé míře. U někoho se může nákaza projevit jen zvýšenou teplotou, nebo jednoduše únavou, či migrénou. 

Inkubační doba mezi nákazou a projevením nákazy se uvádí 14 dní. V 90 % případů se však první příznaky objeví do 5 dnů od nákazy. Nové zdroje však potvrdily, že virus se nejčastěji přenáší ihned po nákaze, v té době ovšem nakažený paradoxně neví, že jej přenáší.

2. Jsou někteří lidé více ohroženi než jiní?
Obecně se u starších lidí a osob se základními zdravotními stavy (např. Hypertenze, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, chronické respirační onemocnění a rakovina) považuje za více ohrožené rozvinutí závažných symptomů.

Mezi nejohroženějších tedy patří lidé s oslabenou imunitou, mezi ohrožené se mohou řadit například i lidé trpící obezitou.

3. Jsou také děti ohroženy infekcí?
Onemocnění u dětí se jeví jako relativně vzácné a mírné. Velká studie z Číny naznačila, že něco přes 2 % případů bylo mladších 18 let. U méně než 3 % z nich se vyvinulo závažné nebo kritické onemocnění.

Ačkoli má onemocnění u dětí mnohem hladší průběh a z dlouhodobého hlediska je onemocnění nepoznamená, stále jsou i děti přenašeči. Mít tak své potomky na pozoru je zcela na místě.

4. A co těhotné ženy?
Existují omezené vědecké důkazy o závažnosti nemoci u těhotných žen po infekci COVID-19. Současné důkazy však naznačují, že závažnost nemoci těhotných žen po infekci COVID-19 je podobná závažnosti nemoci u těhotných dospělých COVID-19 a neexistují žádné údaje, které by naznačovaly, že infekce COVID-19 během těhotenství má negativní účinek. na plod. V současné době neexistuje důkaz o přenosu COVID-19 z matky na dítě během těhotenství. ECDC bude i nadále sledovat vznikající vědeckou literaturu k této otázce a navrhuje, aby všechny těhotné ženy dodržovaly stejná preventivní opatření při prevenci COVID-19, včetně pravidelného mytí rukou, vyhýbání se nemocným jednotlivcům a izolace v případě jakýchkoli příznaků, při telefonické konzultaci s poskytovatelem zdravotní péče.

Podle všech dostupných zdrojů a sledování nebyl zpozorován žádný případ, kdy by byla nákaza přenesena z matky na dítě prostřednictvím mateřského mléka, placenty, nebo během porodu. Zároveň jsme dosud nebyli svědky toho, že by těhotná žena důsledkem nákazy koronavirem potratila.

5. Existuje léčba onemocnění COVID-19?
Neexistuje žádná specifická léčba tohoto onemocnění, takže poskytovatelé zdravotní péče léčí klinické příznaky (např. Horečka, potíže s dýcháním) pacientů. Podpůrná péče (např. Řízení tekutin, kyslíková terapie atd.) Může být vysoce účinná u pacientů se symptomy.

Vzhledem k momentální vytíženosti zdravotních středisek se pro léčbu koronaviru doporučuje hlavně samoléčba. Dopřát tělu potřebný odpočinek, dbát na dostatečný pitný režim, jistým způsobem ale dodržujte i sociální kontakt pomocí sociálních sítí, pro psychickou pohodu. Pakliže obýváte prostor s dalšími lidmi, jistě by měli doma zůstat také oni, i když se u nich žádné příznaky neprojevily. Dbejte také na to, aby prostředí, ve kterém žijete, bylo sterilní. Pravidelně dezinfikujte povrchy, perte oblečení apod.

6. Kdy mám být testován na COVID-19?

Aktuální rady pro testování závisí na stadiu nákazy v zemi nebo oblasti, kde žijete. Země v celé EU / EHP se mohou nacházet v různých scénářích, dokonce i ve stejné zemi, a testovací přístupy se přizpůsobí situaci na vnitrostátní a místní úrovni.

Vnitrostátní orgány se mohou rozhodnout otestovat pouze podskupiny podezřelých případů na základě vnitrostátní testovací kapacity, dostupnosti nezbytného vybavení pro testování, úrovně přenosu COVID-19 do Společenství nebo jiných kritérií. Jako racionální přístup mohou vnitrostátní orgány zvážit stanovení priority testování v těchto skupinách:

  • hospitalizovaní pacienti se závažnými respiračními infekcemi;
  • případy s akutními respiračními infekcemi v nemocnicích nebo v zařízeních dlouhodobé péče;
  • pacienti s akutními respiračními infekcemi nebo chřipkovým onemocněním na některých ambulantních klinikách nebo v nemocnicích za účelem posouzení rozsahu virového oběhu v populaci;
  • starší lidé s chronickými onemocněními, jako jsou plíce, rakovina, srdeční selhání, cerebrovaskulární onemocnění, onemocnění ledvin, onemocnění jater, cukrovka a imunokompromitující stavy

Pověření pracovníci stanic a zdravotních zařízení opakovaně vyzývají občany, aby se neúčastnili testování, pokud má mít pouze preventivní charakter. Pakliže tedy nevykazujete žádné příznaky, na testy nechoďte a nezabírejte místo lidem, kteří jej mohou potřebovat více. Na druhou stranu, pokud máte příznaky onemocnění, ale pouze v lehké formě, například cítíte nečekanou únavu, ztratili jste chuť apod., rozhodně to neberte na lehkou váhu, kontaktuje hygienickou stanici nebo svého doktora a následně si zajděte na testy. 

7. Kde se mohu otestovat?
Pokud se cítíte nemocní s příznaky COVID-19 (jako je horečka, kašel, potíže s dýcháním, bolest svalů nebo únava), doporučujeme kontaktovat zdravotnické služby telefonicky nebo online. Pokud se váš poskytovatel zdravotní péče domnívá, že je potřeba laboratorní test na virus, který způsobuje COVID-19, bude vás informovat o postupu, který je třeba dodržovat, a poradí, kde a jak lze test provést.

V současné době je u nás více než 100 míst, kde je možné nechat se testovat. Jedná se buď o nemocnice, menší zdravotní střediska, nebo laboratoře, přičemž množství odběrných míst se stále zvyšuje. Seznam veškerých odběrových zařízení poskytuje ministerstvo zdravotnictví, společně s kontakty, prostřednictvím kterých je možné objednat se na testování. Většina zařízení umožňuje objednání online.

8. Důležité kontakty

Pro více informací, kde se nechat testovat, kdy, jestli máte skutečné příznaky koronaviru a mnoho dalšího můžete využít stránky ministerstva zdravotnictví, kde funguje chatbot Zdravotní sestra Anežka. Prostřednictvím Anežky se dozvíte o odběrných místech ve vašem okolí, kontakt na ně, ale i zda-li se máte k testování dostavit, či nikoli. Vzhledem k tomu, že opatření se neustále mění a s nimi i podmínky pro testování, sledujte relevantní zdroje a v případě rizika se obraťte na příslušné orgány. 

Telefon na nonstop linku Státního zdravotního ústavu - 725 191 370, nebo 725 191 367

Pro pracovníky ve zdravotnictví je také zřízena linka psychologické podpory - 607400591, nebo 720219618

Informační linka ke koronaviru je pak dostupná každý pracovní den od 8 do 19 hodin, o víkendu od 9 do 16.30 hodin - 1221

Koronavirus - potřebné informace  

Autor: Redakce KinoTip
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Koronavirus