Koronavirus - co byste měli vědět

Jak se chránit před koronavirem - část třetí

Koronavirus - co byste měli vědět Další fotografie v galerii >

Jak mohu předejít nákaze? Jak se před koronavirem chránit? Existuje lék?


V předešlých dílech jsem popisovala koronavirus a jeho původ a ve druhém díle, jaké jsou jeho příznaky.
Celé články si můžete přečíst na těchto odkazech:
1. ČÁST CO JE KORONAVIRUS A ODKUD POCHÁZÍ 
2. ČÁST JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY KORONAVIRU


Koronavirus


 

TŘETÍ ČÁST - JAK SE CHRÁNIT PŘED KORONAVIREM

1. Jak se mohu vyhnout nakažení?
Virus vstupuje do vašeho těla očima, nosem a / nebo ústy, proto je důležité, abyste se nedotýkali tváře nemytými rukama.

Ve všech nastaveních se doporučuje mytí rukou mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund nebo čištění rukou pomocí roztoků na bázi alkoholu, gelů nebo tkání.

Doporučuje se také zůstat 1 metr nebo více od lidí infikovaných COVID-19, kteří vykazují příznaky, aby se snížilo riziko infekce dýchacími kapičkami.

2. Co mám dělat, když jsem měl úzký kontakt s někým, kdo má COVID-19?
Informujte orgány veřejného zdravotnictví ve vaší oblasti, které vám poskytnou informace o dalších krocích. Pokud se u vás objeví jakékoli příznaky, měli byste okamžitě zavolat svého poskytovatele zdravotní péče a uvést, že jste v kontaktu s někým, kdo má COVID-19.

3. Jsou obličejové masky účinné při ochraně proti COVID-19?
Pokud jste infikováni, použití chirurgických obličejových masek může snížit riziko, že nakazíte ostatní lidi, ale neexistuje  důkaz,  že by obličejové masky účinně zabránily infikování virem. Ve skutečnosti je možné, že používání obličejových masek může dokonce zvýšit riziko infekce kvůli falešnému pocitu bezpečí a zvýšenému kontaktu mezi rukama, ústy a očima.

4. Existuje vakcína proti viru? Jak dlouho bude trvat vývoj vakcíny?
V současné době neexistují žádné vakcíny proti lidským koronaviry, včetně viru, který způsobuje COVID-19. Proto je velmi důležité zabránit infekci a zabránit dalšímu šíření viru.

Vývoj vakcín vyžaduje čas. Několik farmaceutických společností pracuje na kandidátech na vakcíny. Bude však trvat měsíce nebo roky, než bude jakákoli vakcína široce používána, protože je třeba podrobit rozsáhlým testům, aby se stanovila její bezpečnost a účinnost.  

5. Jsem chráněn před COVID-19, pokud jsem měl tento rok vakcínu proti chřipce?
Chřipka a virus, který způsobuje COVID-19, jsou dva velmi odlišné viry a sezónní vakcína proti chřipce nebude chránit před COVID-19.  

Autor: Redakce KinoTip
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy